Fotovoltaické elektrárne

Control Techniques, ako jedna z častí koncernu EMERSON, ktorý má viac ako 125 ročné skúsenosti v technologických riešeniach pre zákazníkov po celom svete, prináša na trh fotovoltaické elektrárne s invertormi Control Tehniques. Control Techniques, ako jeden z mála súčasných dodávateľov invertorov pre fotovoltaiku, vie zdokumentovať viac ako 20 ročné skúsenosti s invertormi veľkých výkonov nasadených v tých najťažších prevádzkach. Súčasné invertory majú za sebou 35 rokov zdokonaľovania a inovácií. Solárne elektrárne od Control Techniques sa vyznačujú vysokou účinnosťou premeny DC napätia na AC, až 98%. Každá zostava pre fotovoltaickú elektráreň je zostavená zo štandardných jednotiek UNIDRIVE SP, ktorých sa za posledných päť rokov predalo množstvo kusov , či už ako pohonová jednotka , klasický frekvenčný menič, alebo ako tzv. rekuperačná jednotka slúžiaca na premenu jednosmerného napätia na striedavé. Fotovoltaické elektrárne s invertormi Control Techniques je možné dodať pre výkony od 2,2 kW až po 1,5 MW s možnosťou modulárneho vyskladania pre výkon požadovaný zákazníkom, prevedenie je buď v rozvádzačovej skrinke alebo v kontajnerovom prevedení.

Riadenie je zabezpečené zásuvnou kartou SM Application, ktorá predstavuje vysoko výkonný programovací prostriedok, ktorého základnou úlohou je riadenie invertora tak, aby bol získaný maximálny výkon zo solárnych panelov pri rôznych sveteľných podmienkach (Maximum power point tracking) . Výhodou celého riešenia je možnosť pripojenia ľubovoľného počtu analógových a digitálnych vstupov/výstupov pre doplnkové riadenie a presné monitorovanie celého systému elektrárne.Výhodou je aj to, že systém je možné dokonfigurovať aj počas prevádzky zariadenia. Výhodou modulárneho riešenia a riadenia je využívanie jednotlivých modulov podľa potreby na základe optimalizačných podmienok riadenia výkonu. Pri nízkom vstupnom výkone (oblačnosť) vie byť využitá iba časť výkonových modulov( pozri obr.) a pri náraste vstupného výkonu na definovaný sa ostatné moduly automaticky uvedú do činnosti.

Celý systém fotovoltaickej elektrárne vie byť monitorovaný a konfigurovateľný cez PC rozhranie, alebo cez Ethernet rozhranie ako VPN(Virtual private network conection) riešenie cez WAN, alebo Internetovú linku, taktiež je možné systém rozšíriť o bežné komunikačné štandardy ako LONWORK, Profibus atď. Na obr. nižšie je uvedená bloková schéma dnes už sériovo vyrábanej jednotky UNIDRIVE SPV, ktorú je možné dodať vo výkonovej rade od 145 do 1590kWp. Základné technické dáta:

Vstupný napäťový rozsah : od 500V do 800V DC

Výstupné napäťie : 3x 340V AC

Splňujúce štandardy: IEC, EN 60204-1 Low Voltage Directive, BGV A3, EN 50081-2 89/336/EWG, IEC 61006-6-2, IEC/EN 61800-3, EN55011, UL1741 , IEEE1547 , IEEE 519

Software na monitoring zariadenia: freeware

V prípade záujmu o riešenie fotovoltaických elektrární od Control Techniques, Vás pozývame na funkčnú prezentáciu a školenie zamerané na fotovoltaické riešenia od Control Techniques, v sídle firmy v Novom Meste nad Váhom.